Duyuru

Sejdiu: Kosova Hiçbir Zaman Statüsü Görüşmeyecek

Kosova Haberleri

  /   401   /   28 Ağustos 2014, Perşembe

 Yazdır

  

Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu, ülkede yolsuzlukla mücadelede EULEX yardımının mecburi olduğunu belirtti.

 

Euroaktiv Avrupa haber portalına verdiği bir demeçte Başkan Sejdiu, Sarayova zirvesinde Kosova’nın diğer devletlerle eşit olarak katılacağını ifade etti.

 

“Sarayova zirvesine katılımımızı teyit ettik, fakat aynı zamanda sadece katılımcı ülkeler ile eşit olmak şartıyla Sarayova’da olacağımızı söyledik” şeklinde konuşan Fatmir Sejdiu,  Kosova için Sırbistan’ın talep ettiği gibi, UNMİK logosu altında ya da 1244 sayılı Rezolusyon esasınca katılmasının kabul edilmez olduğunu da ileri sürdü.

 

Yolsuzluk ile ilgili soruyu da yanıtlayan Başkan Sejdiu bunun geçiş sürecinde olan tüm ülkeleri kapsadığını ifade ederek,  Kosova’da da mevcut olan bu olumsuz belirti ile mücadelede uluslar arası partnerlerin, bu durumda EULEX’in yardımının mecburi olduğunu söyledi.

 

Sırbistan ile görüşmeler olasılığı sorusunu da yanıtlayan Kosova  Başkanı, Kosova’nın   bu komşu ülke ile her konuyu görüşmeye hazır olduğunu, fakat statü konunun asla gündeme getirilmeyeceğini belirterek, Kosova konusunun bağımsızlığın ilan edilmesiyle ebediyen kapatıldığını vurguladı. 

Kosova Haber 

  

Yorumlar