Duyuru

Yazıcıoğlu-Sejdiu: Türkiye ve Kosova Arasında Fevkalade İlişkiler Mevcut

Kosova Haberleri

  /   569   /   04 Nisan 2014, Cuma

 Yazdır

  

 

 

 
 

 

Türkiye, İslam Konferansında Kosova Cumhuriyetini tanıyan devletler sayısının artması için lobicilik faaliyetini yoğunlaştıracak. Bu açıklamayı Türkiye Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu Kosova Başkanı Sejdiu ve Başbakan Thaçi ile görüşmesinde yaptı.

 
 

İki günlük Kosova ziyaretinde bulunan Türkiye Devlet Bakanı Said  Yazıcıoğlu Priştine’de bugün Kosova üst düzey yetkilileri Cumhur başkanı Fatmir Sejdiu ve Başbakan Haşim Thaçi ile temaslarda bulundu. Görüşmeden sonra Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu, Türkiye’nin Kosova’daki süreçlere sunduğu destek ve katkısı için Kosovalı liderlerin şükranlarını belirtti.

Kosova ve Türkiye arasında her alanda çok iyi ilişki ve işbirliğinin gerçekleşmekte olduğunu söyleyen Başkan Sejdiu, aynı zamanda hafta içerisinde Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Kosova Cumhuriyetinin ilk büyükelçilerinin atanacağını bildirdi. Sejdiu, bununla iki ülke arasında devlet diploması ilişkilerinin, ekonomi işbirliğinin, eğitim, kültür ve daha bazı alanlarda işbirliğin gerçekleşmesinin sağlanacağını vurguladı. Başkan Sejdiu aynı zamanda Kosova’da faal olan Türk KFOR’u ve Polisini de takdir etti.

 

 
 

Türkiye Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Türkiye ve Kosova arasında fevkalade iyi ilişkilerin söz konusu olduğunu belirterek, Türkiye’nin Kosova bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu da hatırlatarak, bağımsızlığın iki ülke ilişkilerini daha da pekiştireceğini, özellikle büyükelçiliklerin açılmasıyla bu ilişkilerin yoğunluk kazanacağını vurguladı. Yazıcıoğlu, birçok alanda Türkiye’nin Kosova’ya yardım ve desteğine devam edeceğini, özelikle uluslar arası politikada İslam Konferansı örgütü tarafından Kosova’nın tanınması konusunda aktif çabanın devam ettiğini söyledi. Yazıcıoğlu konuşmasında Kosova’daki tarihi ve kültürel eserlerin korunmasının da büyük önem taşıdığına işaret etti.

http://www.kosovahaber.com/ 

  

Yorumlar