Duyuru

Kosova Hristiyanlaşıyor mu?

Yazılar

  /   1560   /   05 Mayıs 2014, Pazartesi

 Yazdır

  

 

 

 
 

 

19 Şubat tarihinde bağımsızlığını ilan eden Kosova da dinlere olan ilgi her geçen gün artıyor.

 

 

 

 

Çok uluslu olan Kosova, aynı zamanda çok fazla inanca da ev sahipliği yapan bir ülke konumunda. Yakın geçmişteki komünizm rejiminde dini özgürlüklerden mahrum kalan Kosovalılar artık herhangi bir engel olmadan dini vecibelerini rahatlıkla yerine getirebiliyor. Ancak savaş yaşamış bir ülkenin vatandaşlarının insani yardıma muhtaç olduğunu bilen çok sayıda yabancı insani yardım kuruluşu 1999 yılından hemen sonra Kosova ya akın ederek, dini amaçlı faaliyetlerde de bulundu. Bunun bir sonucu olarak, medyada "Kosova Hıristiyanlaşıyor mu?" ya da "Kosova daha da İslamlaşıyor mu?" iddiaları ateşlendi. 

Yaklaşık 40 bin Katolik dini mensubunun bulunduğu Kosova da, Priştine deki Katolik kilisesi papazlarından Don Valle Oreste, Kosova da Katolik dinine dönmek isteyen çok sayıda 
Müslüman’ın olduğunu iddia etti. Bu insanların geleneksel Müslüman ailesi içinde yetişmiş ancak İslam’ın şartlarını yerine getirmeyen kişiler olduğunu belirten İtalyan kökenli papaz Don Valle Oreste, "Kilisemizde genç Katolikler olarak görev yapan ve daha önce Müslüman olan 14 genç var. Pazar ayinlerine de 30 kadar Müslüman gelip vaazlarımızı dinler. Katolik dinine geçmek için din değiştirme sürecine ilgi gösteren çok insan var. Bunlardan bazıları Katolik dinine geçmek için belirli hazırlıklara katılmak maksadıyla resmi talepte bulundu. Müslümanlığı kabul etmelerinden önce Katolik oldukları bilincinde olan ve aslına dönmek isteyen Gilan, Kameniça, Jlakuçan, Malişevo, Berisha, Lapuşnik ve Kosova’nın diğer şehir ve köylerinde Katolik kilisesine karşı büyük sempati ve ilgi duyulduğu haberlerini alıyoruz" şeklinde konuştu.

Ayrı
ca 2 yıl önce vefat eden Kosova’nın eski lideri İbrahim Rugova’nın arzusu üzerine Katoliklerin Priştine’nin merkezinde 6 bin metrekarelik alanda "Rahibe Tereza" katedralinin inşa edildiğini, katedralin yapımına Müslümanların da maddi destek sağladıklarını hatırlatan Priştine Katolik Kilisesi papazlarından Don Valle Oreste, Kosovalı bazı Müslümanların Katolik dinine geçmesi konusunda bazı endişelerinin olduğunu itiraf etti. Papaz Oreste, Katolik dininin kişisel olarak gönülden gelen bir arzu yoksa, Avrupa ile yakınlaşmak gibi siyasi bir yaklaşım ya da aslına dönmek gibi tarihi bir eğilimin olup olmadığının üzerinde durulması gerektiğini savundu. Diğer yandan bu topraklarda İslamın zorla kabul ettirildiği yolunda Katolik kilisesinin iddiasına şiddetle karşı koyan ve bir kaç gün önce Kosova İslam Birliği Başkanı görevine yeniden seçilen Naim Trnava, İslam’ın Osmanlı’nın Kosova’ya intikali ile başladığını, Kosova’da olduğu gibi Arnavutluk, Makedonya ve Karadağ’da Arnavutların çoğunun kendi rızaları ile İslam’ı kabul ettiklerinin altını çizdi. İslamın o dönemlerde olduğu gibi günümüzde de bu insanların ruhsal ve manevi ihtiyaçlarını karşıladığını belirten Kosova Müftüsü Naim Trnava,"son 10 yıl içinde İslam’a olan ilgi bir hayli arttı. Camileri dolduran cemaatin çoğunluğu gençtir" diye belirtti. Bazı dini çevrelerin bundan rahatsız olduğuna dikkat çeken müftü Trnava, Kosova ya son yıllarda gerek doğudan gerek ise batıdan gelen çok sayıda yardım kuruluşunun görev yaptığını, bu kuruluşlardan bir çoğunun insani yardım ve dayanışma adına insanlara dinlerini değiştirmeleri çağrısında bulunduklarını hatırlattı.Kosova da insanların içinde bulundukları ağır ekonomik durum ve maddi sıkıntılarının kötüye kullanılmaması, yardımların din değiştirmekle şartlandırılmaması gerektiğini daima vurguladıklarını söyleyen Kosova Müftüsü Naim Trnava, bunun her insanın kalbini yaralayabileceğini, hayatta kalabilmeleri için bu insanların yardımları keyiften değil ihtiyaçtan ötürü aldıklarının unutulmaması gerektiğini öne sürdü. Bazı iddialara cevap veren Kosova Müftüsü Naim Trnava," Kosova kesinlikle Hıristiyanlaşmıyor. Ancak bazı insani yardım kuruluşları ve çok sayıda misyonerler para yardımıyla din değiştirilmesi girişimlerinde bulunmaktalar. Bu girişimler fiyaskoya uğramaktadır. Çünkü bu halk 600 yıldan beri İslamiyeti tatbik etmektedir ve Kosova da İslam’ı zayıflatacak ve Müslümanları Allah yolundan döndürecek kuvvet yoktur" ifadelerini kullandı. Nüfusunun yüzde 90 nın Müslüman olduğu Kosova’da dini temsilcilerin birleştiği bir nokta var. Kosova’da dinler arasında hoşgörü hakim. Aksi takdirde dini hoşgörüsüzlük sadece Kosovayı değil bütün bölgeyi kaosa sürükler.

İHA

  Editör : Kosova Haber 

  

Yorumlar