Duyuru

İngiliz bakan Miliband Belgrad ve Priştine'yi ziyaret etti, EULEX'in Kosova'nın tamamında görev yapacağına söz verdi

Kosova Haberleri

  /   360   /   05 Mayıs 2014, Pazartesi

 Yazdır

  

 

 

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, EULEX'in Kosova'da görevlendirilmesiyle ilgili önemli müzakerelerin sürdüğü bir dönemde Belgrad ve Priştine'yi ziyaret etti.

Southeast European Times için Belgrad ve Priştine'den Igor Jovanoviç ve Blerta Foniki-Kabaşi'nin haberi -- 06/11/08

photo

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband 5 Kasım Çarşamba günü Kosova Ulusal Meclisi'ne hitap etti. [Laura Hasani]

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband diplomasi atağı kapsamında 5 Kasım Çarşamba günü Belgrad ve Priştine'yi ziyaret etti. BM Güvenlik Konseyi 11 Kasım'da Kosova konusunda toplanacak ve Belgrad ve AB temsilcileri Kosova'dan AB misyonunun konuşlanmasıyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü doğruladılar.

Belgrad başlangıçta misyonun görevlendirilmesine karşı koysa da, şimdi bunun üç şartla mümkün olduğunu söylüyor: BM Güvenlik Konseyi'nin misyonu onaylaması, Kosova'nın statüsü konusunda tarafsız olması ve Priştine'nin Sırbistan'dan bağımsızlığını öngören eski BM elçisi Martti Ahtisaari'nin planını uygulamaması.

Sırp yetkililer Miliband'e Belgrad'ın AB'ye katılmak istediği, ancak Kosova konusundaki şartlarından vazgeçmeyeceğini söylediler. Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç İngiliz mevkidaşıyla ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, "Kosova konusundaki farklılıklarımız temelde büyük olmasına rağmen, işbirliğine yer olduğunu düşünüyorum." dedi.

Jeremiç, Sırbistan'ın BM'de şartlarını yerine getirmeyen her türlü potansiyel anlaşmayı engelleyeceğini söyledi. Rusya ülkeye dünya örgütünde destek vermişti.

Miliband de İngiltere'nin Sırbistan'ın AB üyelik hedeflerini desteklediğini belirtmekle birlikte, EULEX'in görevlendirilmesi konusunda bir çözümün şart olduğunu da sözlerine ekledi. Bakan, Kosova'nın statüsü konusunda kararın her bir AB üyesinin kendisine kalmış olduğunu söyledi ve EULEX'in amacının "statü konusunda karar vermek değil halkı, bütün halkı korumak" olduğunu, bu yüzden de misyonun göreve başlamasının Belgrad'ın da çıkarına olacağına işaret etti.

İngiliz diplomatın ziyareti, eski Başbakan Vojislav Kostunica liderliğindeki Sırp muhalefetin hükümeti EULEX konusunda Kosova'nın bağımsızlığına yardımcı olacak gizli görüşmeler yürütmekle suçladığı bir dönemde geldi. Ancak muhalefet mecliste çoğunluğa sahip olmadığı için gensoru önergesini geçirecek durumda değil.

Günün ilerleyen saatlerinde Priştine'yi ziyaret eden Miliband, uluslararası toplumun demokrasiye geçiş sürecinde Kosova'ya yardım edeceği ve EULEX'in Kosova'nın tamamında görev yapacağına söz verdi. İngiltere, 17 Şubat'ta Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmesi sonrasında Kosova'yı ilk tanıyan ülkelerden biriydi.

Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Seydiu ve Başbakan Haşim Taki ile görüşmesi sonrasında konuşan Miliband, Londra'nın Priştine'den "'kırmızı çizgilerini' aşan hiçbir belge", Kosova'nın tamamen kabul edilemez bulacağı hiçbir şartı imzalamasını istemeyeceğini söyledi. Miliband, "Uluslararası toplumun yolun her adımında sizinle olması gerekir. Bir sonraki adım, EULEX'in Kosova topraklarının tamamında görev yapmasıdır ve bu da olacaktır."

Seydiu da, Kosova halkının UNMIK misyonunun sona erdiği ve EULEX'in Kosova'nın tamamında göreve başladığını "bir an önce" görmek istediğini söyledi.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
 

 

  

Yorumlar