Duyuru

Kosova Cumhuriyeti Anayasası imzalandı

Kosova Haberleri - Kosova Haberleri

  /   732   /   01 Ocak 2014, Çarşamba

 Yazdır

  


  Pazartesi günü Priştine’de, düzenlenen bir törende, Anayasa Komisyonu üyeleri, ülkenin en yüksek hukuk belgesi olan ve Kosova’yı egemen ve bağımsız bir ülke olarak belirleyen Kosova Cumhuriyeti Anayasası’nı imzaladılar.

Kopsova Cumhuriyeti yeni anayasası 40 bölümden ve 160 maddeden ibarettir.Yeni imzalanan Anayasa’ya göre Kosova, parlamenter cumhuriyet olarak belirlenmiştir.

Yeni Anayasa’yla aynı zamanda cuımhurbaşkanının rolü daha da ilerletilmiştir. Buna gore Kosova Cumhurbaşkanı aynı zamanda Kosova Yüksek Güvenlik Güçleri Komutanı da olacak.


Anayasa’ya göre Kosova resmi dilleri Arnavutça ve Sırpça olacak.


Anayasa, Kosova’yı bağımsız ve egemen bir devlet olarak belirlemektedir.

İmzalama töreninde tüm Kosova liderleri olduğu gibi çok sayıda konuk ve diğer uluslararası temsilcisi de hazır bulundu.


İmzalama töreninde, Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu, Başbakan Hashim Thaçi, Meclis Başkanı Jakup Krasniqi, Kosova Cumhuriyeti Meclisi milletvekilleri ve başkanlık kurulu üyeleri, Uluslararası Sivil Temsilcisi Piter Feith, Kosova belediyeleri başkanları, UNMIK yetkilileri ve Kosova’da görev yapan büyükelçilik ve eşgüdüm daireleri temsilcileri de hazır bulundular.


Anayasa Komisyonu Başkanı Hajredin Kuqi, ülkenin en yüksek hukuk belgesini oluşturan Anayasa’nın imzalanmasından büyük memnuniyet duyduğunu öne sürerken, Anayasa’yı hazırlamakla görevli olan komisyonun büyük işler yaptığını da savundu.

Bugün imzalanan Anayasa, kabul edilebilmek için Kosova Meclisi’ne gönderilecek. 
 
 
 

  

Yorumlar