Duyuru

İsviçre'de minareden önce ezana yasak geliyor

Dünyadan Haberler

  /   409   /   28 Ağustos 2014, Perşembe

 Yazdır

  

 

 
İsviçre'de minare yapımının yasaklanmasının referanduma görüşülmeden önce ezan yasağı geliyor.
Çarşamba, 18 Kasım 2009 12:23


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Minare yapımının yasaklanmasının referanduma sunulacağı İsviçre'nin Devlet Başkanı Hans-Rudolf Merz, yasağa karşı çıkılması çağrısı yaptı, ancak minareler yasaklanmasa da ezan sesinin duyulmayacağını söyledi. 

El Arabiya'nın haberine göre, 29 Kasım'da yapılacak referandumdan önce seçmenlere seslenen Merz, Müslümanların kendi ibadetlerini yapabilmeleri ve İsviçre'de de minareleri olması gerektiğini belirtti, ancak İsviçre'de müezzinin sesinin duyulmayacağını iddia etti. 

Seçmenlere yasağa karşı çıkmaları için bir kez daha çağrında bulunan Merz, "İster kilise, ister havra ya da minare olsun, her dinin kendi belirli mimarisi vardır" dedi. 

Ülkede geçen ay yapılan bir kamuoyu yoklaması, seçmenlerin yüzde 51'den fazlasının yasağa karşı olduğunu ortaya koymuştu. 

İsviçre Halk Partisi ve Federal Demokratik Birlik partilerinden bir grup ırkçı politikacı, minarelerin yasaklanması konusunda referandum düzenlenmesini sağlayacak yeterli imzayı geçen yıl toplamıştı. 
 

İsviçre hükümeti ise uluslararası insan hakları ve İsviçre anayasasını ihlal anlamına geleceği, ayrıca dinler arası gerginliğe yol açabileceği için yasağa karşı çıkıyor. 

  

Yorumlar