Duyuru

Türkiye, Kosova'daki seçim sürecinden memnun

Türkiye Haberleri

  /   585   /   28 Ağustos 2014, Perşembe

 Yazdır

  

 

   
Balkan Günlüğü Gazetesi tarafından yazıldı     
Perşembe, 26 Kasım 2009 19:57  
Türk Dışişleri Bakanlığı, Kosova'da 15 Kasımda düzenlenen yerel seçimlerin huzur ve sükunet içinde yapılmış olmasından memnuniyet duyulduğunu bildirdi.

 

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Kosova halkını hür, adil ve demokratik seçimler dolayısıyla kutluyoruz" denildi. Seçimlerin Kosova'nın bağımsızlığını ilanından bu yana yapılan ilk seçimler olması nedeniyle ayrı bir önem taşıdığı belirtilen açıklamada, "Seçimlerin Kosova'nın bağımsızlığının desteklenmesi ve Avrupa-Atlantik yapılarıyla bütünleşmesi hedefine katkı sağlayacağını ümit ediyoruz" ifadesi kullanıldı. Açıklamada, Türkiye'nin demokrasi, istikrar ve kalkınma yolundaki çabalarında Kosova'ya destek vermeye devam edeceği kaydedildi.

KDTP’den teşekkür

Öte yandan Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Mahir Yağcılar ise 
şube başkanlarıyla yaptığı toplantıda, pazar günü yapılan seçimlerin değerlendirdi. Yağcılar, Kosova Demokratik Türk Partisi olarak, Kosova halkının seçimlere gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ettiklerini ifade etti. Yağcılar, seçimlerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:
“Oylarda meydana gelen %30’luk artış, Kosova Türk toplumu ve Kosova Demokratik Türk Partisi için son seçimlerin sevindirici ve çok başarılı geçtiğini göstermektedir. Prizren, Mamuşa, Priştine, Gilan, Vuçitırn ve Mitroviça olmak üzere şubelerimizin bulunduğu bütün Belediye meclislerinde üyelerimizin olması büyük  başarıdır. Dolayısıyla bu dönemde Kosova Demokratik Türk Partisi yarıştığı tüm Belediye Meclisleri’nde temsilcileri olacaktır. Mamuşa Belediyesinde seçmenlerin %80 oylarıyla birinci parti , Prizren’de %8 oy ortalamasıyla en çok oy alan üçüncü parti olundu. Gilan, Mitroviça ve Vuçitrın belediye meclislerinde parti  tarihinde ilk defa birer meclis üyeyle temsil edilecektir. Belediye Başkanlığı ikinci tur seçimleri konusu ise yakın bir tarihte yapılacak KDTP Merkez Yönetim Kurulu toplantısında değerlendirilecektir.”

Gözlemcilerden olumlu not

Avrupa Seçim İzleme Örgütleri Ağı (ENEMO, 15 Kasım Pazar günkü yerel seçimlerin birkaç istisna dışında uluslararası standartları karşıladığını belirtti. AB Özel Temsilcisi Pieter Feith Kosova halkını seçimlerin genel idaresi ve baskın olan genelde yapıcı atmosferden ötürü övgüde bulundu. Feith, "Bu, Kosova'ya çok ırklı bir topluma geçiş süreci ve daha etkili bir yönetimi halka daha yakın hale getirme çabasında yardımcı olacaktır" dedi. ABD'nin Kosova Büyükelçisi Christopher Dell de sürece övgüde bulunarak Belgrad'ın boykot çağrılarına rağmen oy kullanan Kosovalı Sırpları kutladı. Dell, "Seçimlerin sizlere geleceğinizi ve toplumlarınızın geleceğini şekillendirmede eşsiz bir fırsat verdiğini haklı olarak anladınız" dedi. 

  

Yorumlar