Duyuru

Kosova'da ikinci Türk partisi kuruldu

Kosova Haberleri

  /   559   /   28 Ağustos 2014, Perşembe

 Yazdır

  

 
Kosova'da, Kosova Türk Partisi (KTP) adıyla ikinci bir Türk partisi daha kuruldu. Kosova'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Mamuşa'da kurulan KTP'nin genel başkanlığına ilk genel kurula kadar, gazeteci-yazar Reşit Hanadan seçildi. KTP yöneticilerinden
Pazartesi, 19 Nisan 2010 16:52

 

 

Kosova'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Mamuşa'da Türkler ikinci partilerini kurdular. Kurulan KTP'nin genel başkanlığına ilk genel kurula kadar, gazeteci-yazar Reşit Hanadan seçildi.

KTP yöneticilerinden Ramadan Taç AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kosova'da yaşayan Türklerin yeni bir siyasi oluşuma ihtiyaç duydukları gerçeğinden hareket ederek bu girişimi başlattıklarını belirti.

Taç, partinin kuruluşu konusunda Türklere yakın kurumların onayını aldıklarını ileri sürdü ve Türklerin yaşadıkları bütün belediyelerde teşkilatlanacaklarını açıkladı.

Partinin kaydı için Kosova Merkez Seçim Komisyonuna (MSK) gerekli belgelerin teslim edildiğini ifade eden Ramadan Taç, bu hafta içinde resmi kayıt yanıtının kendilerine gelmesini beklediklerini bildirdi.

Kosova'daki Türkleri bugüne kadar, 1990 yılında kurulan Kosova Demokratik Türk Partisi (KTDP) temsil ediyordu. Yeni parti ile birlikte 2011'de yapılması planlanan genel seçimlerde Türkler iki siyasi parti arasında seçim yapmak zorunda kalacak.  

Dünya Bülteni

  

Yorumlar