Duyuru

Rasmussen'den Bosna Hersek'e müjde

Bosna Haberleri

  /   826   /   28 Ağustos 2014, Perşembe

 Yazdır

  

 NATO Genel Sekreteri Rasmussen, "Bosna Hersek, Üyelik Eylem Planı'nın eşiğinde" dedi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Bosna Hersek'e ittifaka katılması yolunda Üyelik Eylem Planı'nın (MAP) eşiğinde olduğunu söyledi.

Estonya'nın başkenti Tallinn'de düzenlenen dışişleri bakanları toplantısında görüşülen konuları açıklayan Rasmussen, savunma reformu başlatan ve Afganistan'a asker gönderen Bosna Hersek'in NATO'ya üyelik yolunda önemli bir işaret verdiğini söyledi.

Bugünkü toplantıda bu konuyu da ele aldıklarını ifade eden Rasmussen, "Bugün Bosna Hersek, Üyelik Eylem Planı'na her zamankinden yakındır, bu planın eşiğindedir." dedi.

Türkiye, Bosna Hersek'e NATO'ya üyelik için MAP'ın bir an önce verilmesine büyük önem atfediyor ve bu konuda diğer ülkeleri ikna etmeye çalışıyor. Bu akşam konuyu ele almaya devam edeceklerini ifade eden NATO Genel Sekreteri, bir karar varacaklarına inandığını söyledi.

Rasmussen, öğleden sonraki toplantılarda NATO'nun yeni stratejik konseptiyle ilgili planların ve Afganistan'la ilgili gelişmelerin de tartışıldığını dile getirdi.

"AMERİKAN NÜKLEER SİLAHLARININ AVRUPA'DA BULUNMASI ÖNEMLİ"

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, gazetecilerin sorusu üzerine ABD'nin Avrupa'adki nükleer silahlarının 'caydırıcılık' açısından önemli bir yer teşkil ettiğine inandığını söyledi. Rasmussen, bu konuda kararın müttefikler tarafından verileceğini hatırlattı.

Anders Fogh Rasmussen, Kırım'daki Rus donanma üssünün görev süresinin uzatılmasının Ukrayna'nın ittifaka üyeliği yönündeki politikalarını değiştirmediğini de ifade etti.

Tallinn'deki NATO toplantısı kapsamında bu akşam gerçekleştirilecek çalışma yemeğinde nükleer caydırıcılık ve füze savunma projeleri ele alınacak.

  

Yorumlar