Duyuru

Bulgaristan'daki Türk azınlığın hakları ihlal ediliyor

Bulgaristan

  /   1597   /   28 Ağustos 2014, Perşembe

 Yazdır

  

 Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Bulgaristan'ı, ülkedeki Türk azınlığının insan haklarına yeteri kadar saygı göstermediği gerekçesiyle eleştirdi.

AKPM genel kurulu, N''Bulgaristan'daki izleme süreci sonrası diyalog'' başlıklı rapor ve buna bağlı karar tasarısını oylayarak kabul etti.

Raporda, Türler ve Romanların, en fazla ayırımcılığa tabi tutulan azınlık grupları olduğu ifade edildi.

Kabul edilen kararda, Sofya yönetiminden, Türk azınlığın sorunlarını giderici somut önlem alması istendi.

AKPM genel kurulunda kabul edilen değişiklik önergesinde, N''bazı siyasi parti üyelerinin ırkçı ve yabancı düşmanlığını körükleyeceği söylemlerinin, azınlık üyelerine yönelik sözlü ve fiziksel saldırılar ile camilere yönelik saygısız tutumlara ilişkin etkili soruşturma başlatılması'' çağrısında bulunuldu.

Türk azınlığın 1984 ve 1989 yılları arasında yaşadığı baskılara dikkat çekilen raporda, durumun geçmişe oranla önemli ölçüde iyileştiği bildirildi.

Raporda, Bulgaristan'da Türk azınlığın oylarını alan Hak ve Özgürlükler Hareketi Birliği'nin iki dönem koalisyon hükümetinde yer aldığı ve mecliste 38 milletvekili ile temsil edildiği hatırlatıldı.

AKPM genel kurulundaki oylamaya, TBMM'deki anayasa ile ilgili devam eden görüşmeler nedeniyle CHP milletvekili Haluk Koç dışında diğer iktidar ve muhalefet partilerine üye milletvekilleri katılmadı.

Dünya Bülteni

  

Yorumlar