Duyuru

Yunanistan'dan Erdoğan'a cami jesti

Yunanistan

  /   807   /   28 Ağustos 2014, Perşembe

 Yazdır

  

 Yunanistan Hükümet sözcüsü Yorgos Petalotis, 2006 yılında çıkarılan ve Atina’da cami inşasını öngören yasanın derhal uygulanacağını açıkladı.

Radikal'den Yorgo Kırbaki'nin haberine göre Yunan başkentindeki Votanikos semtinde Yunan deniz kuvvetlerine ait arazide inşa edilecek caminin 500 kişi kapasiteli olacağını söyleyen Petalotis, bu amaçla Başbakan Yardımcısı Teodoros Pangalos başkanlığında yedi kişilik bir heyet oluşturulduğunu belirtti.
 

Yunanistan’ın büyük ekonomik krizde olmasına rağmen, sözcü Atina’da cami inşası için gerekli paranın Yunan devleti tarafından karşılanacağını, yabancı devlet ya da özel kuruluşlarının muhtemel yardımlarının ise kabul edilmeyeceğini ekledi.

Avrupa’da camisi olamayan tek başkent konumundaki Atina’da çoğu Arnavutluk gibi ülkelerden gelmiş olan on binlerce Müslüman ibadetlerini evlerde veya salonlarda yerine getirebiliyor. Bazen kilisenin tepkisi, bazen de hükümetlerin karar vermekte çekinmeleri, cami inşası konusunu yıllardır askıda tutuyordu. Ancak Başbakan Erdoğan Atina’da cami inşası konusunu çeşitli vesilelerle Yunan hükümeti nezdinde gündeme getirmişti.

Dünya Bülteni

  

Yorumlar