Duyuru

Srebrenitsa soykırımında ölenler anılıyor

Bosna Haberleri

  /   1842   /   28 Ağustos 2014, Perşembe

 Yazdır

  

Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşından sonra yaşadığı en büyük trajedi olan Srebrenitsa Soykırı'mının 15. yıldönümünde anma törenleri yapılıyor.
Anma törenleri, Bosna-Hersek'teki savaşta 11 Temmuz 1995 tarihinde 8 bin erkeğin katledildiği Srebrenitsa'da kurbanların mezarlarının bulunduğu Potaçari bölgesindeki mezarlıkta düzenleniyor. Anma törenlerine Türkiye'den Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra çok sayıda bakan katıldı.

 

Anma törenleri kapsamında kimlikleri tespit edilen Soykırım kurbanı 775 kişi defnedilecek. Tören kapsamında giydikleri beyaz kefenlerle Boşnak, Sırp ve Hırvatlardan oluşan gençler "Srebrenitsa Cehennemi" adlı bir oratoryoyu seslendirecek. Daha sonra cenazeler, öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek. 

Kimliği tespit edilenler arasında bir Hırvat asıllının bulunmasından dolayı törende bir Katolik din adamı tarafından da ayrı bir merasim düzenlenecek. Anma törenleri Müslüman ve Katolik din adamlarının yapacağı duayla sona erecek.

Törenlere Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan da katıldı Törenlerde Başbakan'a Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer de eşlik ediyor. Törenlere Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Haris Sladziç, Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç, Hırvatistan Devlet Başkanı İvo Yosipoviç ve Karadağ Devlet Başkanı Filip Vuyanoviç gibi devlet adamları ev liderler de katılıyor.

 

Dünya Bülteni 

{flv}srebrenica{/flv} 

  

Yorumlar