Duyuru

Kosova Bu Yılki Oscar Ödüllerine İlk Kez Katılacak

Kosova Haberleri

  /   408   /   24 Eylül 2014, Çarşamba

Kosova Haber
 Yazdır

  Kosova’ya, Akademi Ödülleri Kurulu tarafından yeşil ışık yakılması üzerine, Kosova Seçici Komitesi 'Oscar'  ödülleri yarışında Kosova’yı temsil edecek filmi seçti. Seçici Komite, 'Tri Dritare Dhe Një Varje' (Üç Pencere ve Bir İdam) filminin Oscar ödülü için yarışacağını açıkladı. Seçici Komite üyeleri, kararının bildirilmesinin ardından, seyrettikleri aday filmlerin dünya çapında eserler olmasından dolayı son derece mutlu olduklarını ifade etti.

KOSOVALI KADINLARIN DRAMI
'Tri Dritare The Një Varje' filminin yönetmenliğini İsa Çosya yaptı ve senaryosunu da Zymber Kelmendi yazdı. 1999 Kosova savaşında Sırp güçleri tarafından şiddete maruz kalmış kadınların bir köydeki hayatı ve yaşadıkları zorlukları anlatan filmde, başrolleri Irena Cahani, Luan Yaha ve Donat Çosja paylaşıyor. İlk kez Saraybosna film festivalinde görücüye çıkan ve ilk ödülünü alan film, Cineeurope ödülüne de layık görüldü ve bunun ardında Durres Film Festivaline de katıldı.

CUMHURBAŞKANI AĞIRLADI
Oscar yarışmasına katılacak olan film ekibini kabul eden Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga, onlara başarılar diledi. Film eleştirmenlerinin övgüler yağdırdığı 'Tri Dritare Dhe Një Varje' (Üç Pencere ve Bir İdam) filminin çekimi için 600 bin Euro harcandı  

Yorumlar