Duyuru

Kosova’da ABD Eliyle Tasarlanan “Ilımlı İslam’’a Hayır!

Kosova Haberleri

  /   368   /   03 Ekim 2014, Cuma

Mazlumder.org
 Yazdır

  

MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk ÜNSAL, Kosova'da İslami camia üzerindeki baskı ve gözaltılara ilişkin basın açıklaması yapmıştır.

Kosova’da ABD Eliyle Tasarlanan “Ilımlı İslam’’a Hayır!

Dünya’yı ve İslam coğrafyasını yeniden dizayn etmeye çalışan, kendisi ile İslam coğrafyası arasında efendi- köle ilişkisini kalıcılaştırmak isteyen ABD öncülüğündeki küresel egemen güçler, tarihi misyonlarının devamı olarak Ortadoğu’da işbirlikçileri eliyle İslam’ı terbiye etmeye çalışıyorlar.

Ortadoğu’da bir strateji olarak halen uygulanmaya çalışılıyor olsa da gerçeklikte bir karşılığı olmayan “Ilımlı İslam” projesi bu kez Kosova’da başka bir versiyonla karşımıza çıkmış görünmektedir.

İslam’ın “Müminler kardeştir” düsturunu ve ümmet bilincini yıkarak İslam dinini etnik ve mezhepsel bir folklorik tema haline düşürmeyi hedef edinen bu küresel cephe, Ortadoğu’da son aylarda yaşanan fiili durumdan vazife çıkararak Kosova Müslümanlarını IŞİD suçlaması ile mahkûm etmekte ve Müslüman cemaatleri büyük bir baskı altında tutarak zulmetmektedir.

Bu kapsamda olmak üzere Kosova İslami Harekete Katıl Partisi lideri Fuad Ramiqi ile birlikte Kosova camilerinde görev yapan imamlara operasyon düzenlenmiş ve Ramiqi ile birlikte hiçbir gerekçe gösterilmeksizin 13 imam gözaltına alınmıştır. Kosova mahkemeleri Işid’ çi olmakla itham ettiği ancak hiçbir somut delil ortaya koyamadığı halde gözaltına aldığı insanlara 30 gün keyfi tutuklama kararı vermiştir.

Bir yandan gözaltılar sürerken diğer yandan İslamcı/ümmetçi çizgisiyle bilinen Kosovalı sivil toplum örgütlerine baskınlar düzenlenmiş, bu müdahaleler sonucunda 13 STK’nın faaliyetlerine son verilmiştir. Kapatılan STK’lar Kosova’da fakir ve muhtaç durumdaki insanlara gıda ve barınma gibi en temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere faaliyet gösteren çoğunluğu cami cemaatlerinden müteşekkil hayır kurumlarıdır. Kapatılan STK’lar şunlardır:

Al Waqf Al Islami, Sinqeriteti nga Prizreni,Rinia Istogase, Pema e Bamirësisë nga Peja, Parimi  ,Njëshmëria ,Nektari-HE , KAD, Gjurma, Kalliri i Mirësisë, Çelësi, Argumenti , AKEA

Ümmet birliğini ve İslam kardeşliğini sınır tanımaksızın ilke olarak belirleyen Kosova’daki İslami cemaat ve gruplara yönelik bu operasyonlar, meşruiyet tesis edebilmek için IŞİD zulmünün ardına saklanmakta ve Balkanlar için bir laboratuvar olarak kullanmak istediği Kosova Müslümanlığını folklorik, kendilerince tehlikesiz ve talepleri ulusal sınırları ile sınırlı ve bu sınırları aşmayan bir muhafazakârlığa hapsetmek istemektedir.

Kosova devletini, varlığının diyeti olarak “dünyanın efendisi”ine vermek istediği bu diyeti reddetmeye, Kosova hükümetini bu kökten yanlış, hukuksuz uygulamalardan vazgeçmeye davet ediyoruz.

Bu bağlamda Kosova hükümeti, halen tutuklu bulunan İslami cemaat ve STK önderlerini serbest bırakmalı, İslami camia üzerindeki baskı ve yıldırma politikalarını terk etmeli, geri dönülemez sonuçları ortaya çıkmadan Müslüman Kosovalıları, ılımlı/Amerikan/Avrupa İslam’ı gibi gerçeklikle alakası olmayan estetik(!) ameliyatlara almaktan vazgeçmelidir.

Ahmet Faruk ÜNSAL

MAZLUMDER Genel Başkanı

  

Yorumlar