Duyuru

Sırbistan, Kosova ile İlişkilerde “Yeni Dönemden” Korkuyor

Kosova Haberleri - Sırbistan

  /   408   /   07 Kasım 2014, Cuma

Kosova Haber
 Yazdır

  

Kosova kurumları Sırbistan ile gelecek müzakereler için yeni istemleri hazırlıyor. Amaç, gelecek dört yılda Sırbistan ile diplomatik ilişkilerin kurulmasıdır. Bu haberi Belgrat’ın “Novosti” gazetesi duyurmaktadır.

 

Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga  daha önceleri “Diyalogun  şimdiye kadar givi aynı formatta olmasını ve zaman çerçevesiyle sınırlandırılmasını istiyoruz” şeklinde ifade etmişti.

 

Diğer yandan Belgrat, diyalogun devam etmeyeceğini ve statüye karşı neutrel kalması gerektiğini, ayrıca Kosova’da yaşam şartlarının düzelmesiyle sonuçlanması gerektiğini değerlendirmektedir.

 

“Novosti” gazetesinin yazdığına göre, müzakerelerin devam etmesiyle ilgili bu istemde Priştine’ye  Sırbistan’ın ilerlemesi için Avrupa Komisyonunun son raporu da destek çıkmaktadır; bu raporda  iki taraf arasında anlaşma ile sonlandırılacak Kosova ve Sırbistan arasındaki ilişkilerde “ yeni bir dönem” talep edilmektedir.

 

Diyaloga katılan ve Sırbistan Hükümetinin Kosova Ofisi Şefi görevinde bulunan Marko Djuriç,  normalleşmeye ait ve günlük yaşam şartlarının düzelmesinde siyasi bir anlaşmaya varılması amacıyla görüşmelerin gerektiği kadar  sürmesinin önemli olduğunu belirtti. 

  

Yorumlar