Duyuru

Kosova başbakanı İsa Mustafa göreve başladı

Kosova Haberleri

  /   669   /   14 Aralık 2014, Pazar

Dünya Bülteni
 Yazdır

  

Kosova'da, 8 Haziran'da yapılan erken genel seçimlerden altı ay sonra kurulan yeni hükümette başbakanlık görevine seçilen İsa Mustafa, Kosova eski Başbakanı Haşim Taçi'den görevi devraldı.

Kosova'da, 8 Haziran'da yapılan erken genel seçimlerden altı ay sonra kurulan yeni hükümette başbakanlık görevine seçilen İsa Mustafa, başbakanlık görevini devraldı.

Kosova eski Başbakanı Haşim Taçi, Kosova Hükümet binası önünde düzenlenen törende, yeni hükümette başbakanlık koltuğuna oturan LDK Genel Başkanı İsa Mustafa'ya resmi olarak görevini devretti.

Seçimlerden ikinci en güçlü parti olarak çıkan LDK, önce diğer muhalefet partileriyle koalisyon kurmaya çalışsa da başarısız olmuştu.

Uluslararası toplumun da baskısıyla ülkedeki hükümet kurma çalışmalarına hız verilirken, seçimlerin en güçlü iki partisi PDK ve LDK hükümet kurma konusunda anlaşmıştı. Varılan anlaşma gereği, Mustafa başbakanlık koltuğuna otururken, rakibi PDK lideri Haşim Taçi ise başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı olarak görevlendirildi.
  

Yorumlar