Duyuru

Srebrenitsa Katliamında Eşcinsel Faktörü

Dünyadan Haberler - Dünyadan Haberler

  /   1020   /   01 Ocak 2014, Çarşamba

 Yazdır

  

ABD'li emekli NATO generali John Sheehan, 1995'te Bosna Savaşı sırasında meydana gelen Srebrenitsa katliamının, eşcinsel askerlere kısmen açık Hollanda ordusunun zayıflığı nedeniyle engellenemediğini söyledi.

1997'de emekli olan Sheehan, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde, ABD ordusu içinde eşcinsel askerlere karşı olduğunu anlatırken komite üyelerini şoke eden ifadeler kullandı. Komite başkanı Senatör Carl Levin, John Sheehan'ı, "hedefi tamamen saptırmakla" suçladı.

Bosna'nın Srebrenitsa kentinde aralarında çocukların da bulunduğu 8 bin Boşnak erkeğin öldürüldüğünü hatırlatan Sheehan, Birleşmiş Milletler barış gücü bünyesinde kenti korumakla sorumlu Hollandalı askerleri yetersiz teçhizata sahip olmakla eleştirdi. Sheehan, "Hollanda askerleri güçten düşmüştülerdi, zayıf idare ediliyorlardı, Sırplar kente geldi, askerleri telefon direklerine bağladı ve Müslümanları öldürdü. Bu olay, II. Dünya Savaşı'ndan beri Avrupa'daki en büyük katliamdı" dedi.

Şüpheli bir tavırla söz olan Komite başkanı Levin ise, Sheehan'a, "Holsrebrenitsalandalı yetkililer size askerlerin olayı engellemedeki başarısızlığın nedeni olarak, orduda eşcinsel askerlerin görev yapması olduğunu mu anlattı?" diye sordu. Amerikalı emekli general ise bu soruya, "Evet. Sorunun bir parçası olarak bunu da dahil ettiler. Bunu bana Hollanda'nın eski genelkurmay başkanı söyledi" diye cevap verdi.

Açıklamaların ardından konuyla ilgili olarak yabancı bir haber ajansına demeç veren Hollanda Savunma Bakanlığı sözcüsü Roger Van de Wetering, emekli general Sheehan'ın sözlerini "anlamsız" olarak niteledi. Wetering, "Böyle bir kademeye yükselmiş birisinin bu türden sözler söylemesi inanılmaz. Srebrenitsa'da yaşananlar tam bir dramaydı. Ancak bununla ilgili eşcinsel askerlerle bağlantı kurmak çok saçma" dedi.

Sırp güçler, 1995'te Srebrenitsa'da 8 bin Boşnak erkeği öldürmüşlerdi. Uluslararası Adalet Divanı bu katliamın 'soykırım' olduğunu açıklamıştı. Boşnakları korumakla görevli Hollandalı askerler olan biteni seyretmekle suçlandı.

  

Yorumlar