Duyuru

ABD: Kosova ve Karadağ Sınırı Tamamdır

Kosova Haberleri - Karadağ

  /   1409   /   22 Aralık 2015, Salı

Kosova Haber
 Yazdır

  

ABD’nin Priştine Büyükelçiliği,  Amerika Dışişleri Bakanlığının  Kosova Devlet Komisyonu tarafından hazırlanan Kosova ve Karadağ arasında sınır çizgisinin belirlenmesini görüştüğünü bildirdi. 


 “Biz, Sınırın belirlenmesi Komisyonu için 1974 yılı Yugoslavya Anayasasının esas olarak alındığını ve bununla kadastro bölgeye ayrılmış belediyeler yönetimi sınırlarını belirlediğinin bilincindeyiz. Bu tanımlama 2007 yılında BM Özel Temsilcisi Marti Ahtisari ve 2008 yılı Kosova Anayasasıyla Statüye ait Kapsamlı Öneride kullanılmıştır” deniliyor ABD Priştine Büyükelçiliği bildirisinde.


Büyükelçiliğe göre,  sınırın belirlenmesine ait komisyon tarafından da kullanıldığı 1940 yılından günümüze kadar haritaların görüşülmesinden sonra ABD Dışişleri Bakanlığı Sınırın Belirlenmesi Komisyonu tarafından tayin edilen sınır çizgisinin 1974 Anayasası ile aynı çizgide olduğu sonucuna varmıştır.


ABD Büyükelçiliği bildirisinde,  2008 yılında tanımlanan sınırların tamamıyla  2015 yılı önerisiyle uyumlu olduğu belirtilerek,  sınır belirlenmesi anlaşmasının tamamlanmasının  vize muafiyeti için AB’nin  bir şartı da teşkil ettiği vurgulanmaktadır. 

  

Yorumlar