Duyuru

Tavsiye Çarşamba, Vize Serbestisi Haziran’da

Kosova Haberleri

  /   341   /   04 Mayıs 2016, Çarşamba

Kosova Haber
 Yazdır

  Avrupa Komisyonu’nun Kosova’ya ilgili vize serbestisi tavsiyesini Türkiye, Ukrayna ve Gürcistan ile blok halinde Çarşamba (04.05.2016) karar alması bekleniyor. Haziran ayı sonu, Kosovalılar için izolasyonun sonu olması bekleniyor.

Avrupa Komisyonu’nun Türkiye,  Ukrayna ve Gürcistan ile blok halinde Kosova’yı,  Avrupa Birliği ile vize serbestisi sürecine Çarşamba günü dahil etmesi bekleniyor. 

İngiltere’nin ünlü “Reuters” Haber Ajansı, Kosova’nın Schengen bölgesine vatandaşları için vizesiz hareket etmeye dair olumlu haberi alacak en yeni ülke olacağını yazmaktadır. 

Olumlu tavsiyeye rağmen vatandaşlarımızın Schengen bölgesine serbest hareket edebilmeleri için Kosova’nın en fazla altı ay sürebilecek teknik süreçlerin sona ermesini beklemesi gerekiyor. 

Diğer yandan İngiltere’nin “Daily Maily” gazetesine göre Schengen bölgesine Kosova vatandaşları için serbest hareket, altı ayı beklemeyecek. Adı geçen gazete Kosova’ya Türkiye ve diğer ülkelerle beraber vize serbestisi tavsiyesinin teyit edilmesi halinde o zaman anlaşmanın hemen yürürlüğe gireceği Avrupa Parlamentosu tarafından Haziran ayının sonunda onaylanmasının beklendiğini yazmaktadır.  

Yorumlar